Одяг без кордонів: 3 проєкти повільної моди, про які потрібно знати

Ентузіасти захисту навколишнього середовища та дизайнери екологічних речей надихають нас проєктами на тему захисту планети – повільна мода. Те, що є на полицях магазинів одягу, віртуальних чи фізичних, змушує нас вирішувати, що саме потрапить в наші шафи. Ми впливаємо на навколишнє середовище своїм вибором – з чого зроблено кожну річ і як вона впливає на воду, повітря та ґрунт по світу. Якщо виробництво одягу швидкої моди пригальмує, всі отримають вигоду. 

Індустрія моди починає впроваджувати повільніші, етичні та екологічні практики у бізнес по створенню нових предметів одягу. Як споживачі, ми можемо взяти участь і завжди вибирати свій одяг свідомо – тож це не просто тренд, що скоро мине. Повільна мода може стати частиною нашого життя – ми розглядаємо три види діяльності, що призводять до змін.

Переваги переосмислення швидкої моди

Не існує жодних заохочень чи винагород, які спонукають нас вдосконалювати свої звички. Існує безліч конкурсних проєктів, присвячених визнанню дизайнерів і компаній, для яких чесна мода є пріоритетом у нових ідеях.

  • Подія «Green Carpet Fashion Awards» уже висвітлює екологічні інновації, а всесвітньо відомі моделі та голлівудські зірки вручають нагороди, допомагаючи підвищити обізнаність про важливість одягу, виготовленого свідомо.
  • Нагороди «Sustainable Fashion Awards» вручають за найбільш екологічні ідеї дизайнерів та брендів, які відповідають вимогам завдяки відповідальному ставленню та діям, що зменшують вплив на довкілля. Грошовий приз ділиться надвоє: половина для переможця та половина для НУО, що займається питаннями довкілля.
  • Випускниця школи моди в Мельбурні, Тесс Вітфорт, лауреатка минулорічної премії «Redress Design Award», стверджує: «Ми несемо відповідальність за обмеження негативного впливу індустрії моди на навколишнє середовище за допомогою використання ШІ для створення безвідходних моделей або нового екологічного текстилю чи процесу». 
Eine Frau bei den Green Carpet Fashion Awards, einem Slow-Fashion-Event

Ці посли еко-моди можуть допомогти підштовхнути індустрію до цілком нової ери, надихаючи колег-дизайнерів задуматися про те, звідки вони отримують сировину та як обробляються їх тканини, показуючи споживачам, що стійкий одяг – це круто! 

Аналіз екологічного одягу – на місцевому рівні

Die australische Slow-Fashion-Designerin Tess Whitfort hat 2018 den ersten Preis gewonnen

Кейт Флетчер, професор кафедри сталого розвитку, дизайну та моди, яка минулого року на конференції TEDx презентувала свою лекцію про користування: мода за межами споживацтва – цілеспрямований посол відповідального та стійкого вибору. В цій ролі, Флетчер також досліджує, «як все працює разом», щоб вплинути на вибір одягу, що ми носимо. Як член Центру стійкої моди в Лондоні, вона нещодавно очолила проєкт під назвою Екологія моди. Темою цього захопливого дослідження був локалізм і взаємодія й взаємозв'язки між одягом, людьми та їхнім оточенням. 

Зусилля та час, необхідні для вивчення загальної картини моди за допомогою місцевої вибірки, безсумнівно, призведуть до кращого розуміння поточного вибору моди – і до того, як ми можемо працювати разом задля кращого майбутнього, вибираючи чесну та повільну моду. 

Виправлення розірваного світу, стібок за стібком

Споживачі вже мабуть забули часи, коли ми берегли кожну річ, використовуючи її якомога довше. Ми з любов'ю лагодили витерті краї декоративними стібками та закривали дірки вишивкою. А тепер ми викидаємо речі, навіть якщо низ трохи потерся, або відпав ґудзик. Проєкт «Visible Mending (видиме виправлення)» заохочує нас продовжити життя нашого одягу та знову полюбити його.

На веб-сайті пропонуються так звані «Mendspiration» – креативні ідеї для ремонту пошкодженого одягу, а в публікаціях в блозі розповідають безліч натхненних історій, одночасно підкреслюючи заспокійливий ефект від шиття. Дуже важливо, що вони заохочують інших публікувати у соціальних мережах свої завершені креативні роботи з маскування недоліків й оновлення одягу.

Якщо ми всі почнемо шити, зашивати та латати, у смітник потрапить менше одягу, а ми проявимо свою індивідуальність на тлі копій на вулицях. 

Image credits
Header image: Getty Images
Image of Green Carpet Fashion Awards event: Getty Images
Image of Redress Design Award winner: Redress Design Award PR

Ініціативи повільної моди надихають нас і мотивують знаходити все кращі ідеї. Якщо цікавлять принципи сталого розвитку Perwoll – і як ми розвиваємось – натисніть тут

Пов’язані статті

  • Светри для пінгвінів

    Що потрібно знати про наймиліший у світі проєкт другого життя речей

  • 5 хвилин із: Даніелою Салазар

    Дизайнер стійкої моди розповідає про повільне та свідоме споживання