Повільна мода: пояснення

Наше особисте рішення купувати менше нового одягу та покращити догляд за тим, що вже є, може здаватися краплею в океані швидкої моди, але кожен із нас може сприяти успіху руху повільної моди. Час зменшити шалене споживання одягу, більш уважно ставитися не тільки до того, що, але і як ми це носимо.

Наразі у світі моди набуває популярності кілька рухів повільної моди. Розглянемо, наскільки вони різні, але водночас і пов'язані. Сприймайте стійку моду правильно, розуміючи ключові слова та філософію, що стоять за ними.

Що таке стійка мода?

Eine Frau hält ein cremefarbenes Stück Fair-Fashion-Stoff

Термін «стійка мода» зазвичай використовується як синонім екологічної або органічної моди. Вона може, хоча не обов'язково, бути обмежена використанням екологічно чистого текстилю, і часто поєднується з такими етикетками як веганська мода та мода, не шкідлива для тварин. Іноді такі речі виготовляються із перероблених волокон або одягу, однак, якщо виготовляються з нуля, речі сталої моди створюються згідно з певними рекомендаціями1, з обмеженим використанням пестицидів, гербіцидів і токсичних барвників. Однак те, що на одязі є етикетка «еко», не означає, що він безсумнівно нешкідливий для навколишнього середовища. Більшість з нас усвідомлює, що швидка мода – це брудне виробництво,2 але еко-мода також може забруднювати наші океани. З огляду на те, що мікропластик із синтетичних волокон потрапляє в наші водойми, швидше за все, ми їмо власний одяг3. Використовуйте пральний мішок GUPPYFRIEND, щоб зробити свій одяг безпечним для природи та океану – від заводу до прання. 

Фокус: справжні витрати на стійку моду: вплив моди на навколишнє середовище. Підіймаються такі питання, як забруднення під час виробництва, забруднення води від прання та сміття, що створюється викинутим одягом. 

Що таке чесна мода?

Чесна мода – це пошук кращого балансу між тим, що ми хочемо, та способом його виробництва. Вона об'єднує бажання усунути людські страждання та експлуатацію із виробничого ланцюга4. Рух за чесну торгівлю підтримує виробників із слаборозвинених країн щодо питань забезпечення справедливої заробітної плати та захисту прав працівників. Це також сприяє системним змінам, які надають працівникам більше свободи, та змінам методів виробництва, що мінімізують вплив на навколишнє середовище, пов'язуючи це зі стійкою модою. Екологічно вироблений одяг корисний для нашої планети, але, якщо більш конкретно, він зменшує вплив моди на навколишнє середовище в країнах, де вирощують бавовну, фарбують джинсові тканини, а працівники контактують з хімічними речовинами, що використовуються у текстильному виробництві.

Фокус: справжні витрати на стійку моду: вплив моди на людей, які її виробляють. Підіймаються такі питання, як неналежна заробітна плата, небезпечні умови праці та економічна нерівність між країнами-виробниками та споживачами.

Eine Frau wird Teil der Fair-Fashion-Bewegung, indem sie näht

Що таке повільна мода?

Повільна мода –загальний термін для всіх рухів, що були згадані вище. Це вимагає сталого розвитку в індустрії моди, але ми також можемо бути її частиною. Необхідно просто об'єднати факти в одне ціле

Мета повільної моди – підвищення соціальної обізнаності усіх, хто є частиною ланцюга моди, від дизайнерів до споживачів, більш повного усвідомлення справжньої вартості текстильної промисловості 5, витрат на працівників, громади та проблем навколишнього середовища. 

Ті, хто бере участь у споживанні одягу, також можуть допомогти докорінно змінити ситуацію. Замість купівлі одягу мас-маркету, чому б не дати шанс на друге життя вінтажному одягу? Приділяти увагу якості, не кількості: більш якісний одяг служить довше, тому купувати лише той одяг, який подобається (і потрібен!). Накінець, обережно ставитися до свого одягу і він прослужить набагато довше. 

«Щорічно в наші океани потрапляє 8 мільйонів метричних тонн пластику, що еквівалентно 15 продуктовим пакетам, наповненим пластиком, на кожен метр узбережжя у світі», – Бернард Меркс, співзасновник ініціативи «Waste Free Oceans»

5 порад для довгого життя одягу (і зменшення забруднення мікропластиком:

 1. Прання в прохолодній воді майже не вимиває пластикові волокна.
 2. Продукція Perwoll більш делікатна для одягу.
 3. Повністю завантажуйте пральну машину та використовуйте менші швидкості обертання.
 4. Сушіть на повітрі, а не в машинці.
 5. Періть вироби з флісу навиворіт або в спеціальному мішку для прання.

А наскільки повільний твій модний вибір?

Пов’язані статті

 • Одяг без кордонів

  3 проєкти повільної моди, про які потрібно знати

 • 5 хвилин із: Даніелою Салазар

  Дизайнер стійкої моди розповідає про повільне та свідоме споживання