Як перейти на повільний бік – універсальний посібник із повільної моди

Ти колись замислювалась, що таке рух повільної моди? Тут ти дізнаєшся, як він виник, хто бере участь, і що насправді означає ця фраза.

Що таке повільна мода?

Повільна мода – це розробка, виробництво та споживання одягу більш свідомим, екологічним способом. Так само, як індустрія моди більше не може ігнорувати питання соціальної відповідальності, так і ми, споживачі, повинні більш свідомо підходити до питань купівлі, використання та викидання одягу. Пройшли ті часи, коли ми могли робити покупки заради покупок, наповнювати гардероби дешевим і дивним одягом, викидати його після кількох виходів: ми занадто багато знаємо про те, як він виробляється, і про те, як сильно впливає таке виробництво на навколишнє середовище.

Eine Slow Fashion Näherin bei der Herstellung nachhaltiger Kleidung

Повільна мода – відповідь швидкій моді

Повільна мода – реакція на швидкий підхід, який роками застосовується індустрією моди. Там, де торгові марки швидкої моди експлуатують дешеву робочу силу у всьому світі та застосовують методи виробництва, які шкодять екосистемі1, повільна мода тяжіє до уважного, екологічного підходу до навколишнього середовища, з думкою про майбутнє. Як писала у 2007 році Кейт Флетчер, авторка та консультант з питань екологічного текстилю: «Швидка мода– це не про швидкість, а про жадібність: більше продавати, більше заробляти». Речі швидкої моди часто псуються після кількох прань, тому ми змушені продовжувати купувати; повільна мода – про те, щоб купувати менше одягу вищої якості, обережно ставитися до нього та носити його довше.

Хто підтримує?

Die Innenseite eines Slow Fashion Baumwollpullovers

Індустрія моди реагує на зростання свідомості споживачів2. Не лише нові бренди чесної моди застосовують екологічний підхід до виготовлення одягу, але і провідні світові бренди також повільно, але впевнено вносять зміни до політик сталого розвитку. Багато хто пристосовується до бажання – і прагнення – дотримуватись повільної моди, використовуючи місцеві природні матеріали, ресурси та робочу силу, а також збільшуючи свої зусилля щодо скорочення відходів2. Найважливіше те, що наразі основна увага приділяється якості та екологічності, а не привабленню споживачів низькими цінами.

Як я можу підтримати повільну моду?

Тут і зараз – найкращий час перейти на бік повільної моди, тож чому б не почати? Ось перелік простих речей, які ти можеш зробити, щоб підтримати повільну моду: 

 • Уважно та ретельно переглянь кожен свій предмет одягу. Пам'ятай, річ може бути або корисною, або красивою, або мати сентиментальне значення!
 • Відсортуй свій одяг так: твій улюблений, який ти іноді носиш, та який ти ніколи не носила і ніколи не будеш. Залиш улюблений і віддай все інше. З одягом, який ти інколи носиш, трохи складніше, але все ж таки відсортуй його на дві інші купки. Тепер ... тобі дійсно потрібен ще одяг? Тільки чесно. Якщо так, йди в магазин за одягом з натуральних матеріалів – він не змінить форму після прання і прослужить довше.
 • Перевір етикетку, щоб побачити, де було виготовлено одяг – чи проїхав він тисячі миль, щоб опинитися у твоєму гардеробі?
 • Обмеж кількість подібних речей: ну, дійсно, скільки сірих футболок потрібно людині?
 • Виведи плями та заший дірки (ніхто за тебе це не зробить). 
 • Використовуй правильний високоякісний пральний засіб: це ключ до довговічності одягу.
 • Але перш за все, люби свої речі, носи їх із радістю – і коли між вами згасне іскра, віддай їх тому, в кого вона з'явиться.

Image credits
Header image: Stocksy
Image of woman sewing in studio: Getty Images
Image of clothing material tag: Gettty Images

Джерела:
Справжня вартість швидкої моди
Аналіз індустрії швидкої моди

Зміни не бувають простими або легкими. Ми знаємо. Ми в Perwoll знаходимося на власному шляху до сталого розвитку. Більше інформації тут.

Пов’язані статті

 • Одяг без кордонів

  3 проєкти повільної моди, про які потрібно знати

 • Повільна мода проти чесної торгівлі

  Пояснення свідомого вибору та модних термінів